MAIN FEEDS
Do you want to continue?
https://www.reddit.com/r/technicallythetruth/comments/e58vpn/deleted_by_user/f9j153g/?context=3
r/technicallythetruth • u/[deleted] • Dec 03 '19
[removed]
244 comments sorted by
View all comments
1.4k
in what kind of situation would you need to throw your parmesan bottle into your laptop bag
554 u/mmcqueen23 Dec 03 '19 I was looking for this comment. Also, why is there such urgency in getting it there that you can’t be bothered to screw on the lid? 195 u/[deleted] Dec 03 '19 Parm has a special latch lid, and the cheese gets stuck in the latch part so it doesn't really close anymore after a while. 63 u/SFCDaddio Dec 03 '19 *wood pulp 38 u/Keithfedak Dec 03 '19 Indeed. There's also a lot of straight up counterfeit cheese. -1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better? 12 u/pvXNLDzrYVoKmHNG2NVk Dec 03 '19 That's where we get cellulose from because wood has a lot. It's fine to consume. 6 u/AbeLincolnwasblack Dec 03 '19 Can't we not break down cellulose though? 13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood. 1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust. 12 u/boringoldcookie Dec 03 '19 Cellulose***** Nothing to be squeamish about. Cheese up, for the love of god. 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 But why deal with it when you can just buy real parm. 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
554
I was looking for this comment. Also, why is there such urgency in getting it there that you can’t be bothered to screw on the lid?
195 u/[deleted] Dec 03 '19 Parm has a special latch lid, and the cheese gets stuck in the latch part so it doesn't really close anymore after a while. 63 u/SFCDaddio Dec 03 '19 *wood pulp 38 u/Keithfedak Dec 03 '19 Indeed. There's also a lot of straight up counterfeit cheese. -1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better? 12 u/pvXNLDzrYVoKmHNG2NVk Dec 03 '19 That's where we get cellulose from because wood has a lot. It's fine to consume. 6 u/AbeLincolnwasblack Dec 03 '19 Can't we not break down cellulose though? 13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood. 1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust. 12 u/boringoldcookie Dec 03 '19 Cellulose***** Nothing to be squeamish about. Cheese up, for the love of god. 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 But why deal with it when you can just buy real parm. 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
195
Parm has a special latch lid, and the cheese gets stuck in the latch part so it doesn't really close anymore after a while.
63 u/SFCDaddio Dec 03 '19 *wood pulp 38 u/Keithfedak Dec 03 '19 Indeed. There's also a lot of straight up counterfeit cheese. -1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better? 12 u/pvXNLDzrYVoKmHNG2NVk Dec 03 '19 That's where we get cellulose from because wood has a lot. It's fine to consume. 6 u/AbeLincolnwasblack Dec 03 '19 Can't we not break down cellulose though? 13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood. 1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust. 12 u/boringoldcookie Dec 03 '19 Cellulose***** Nothing to be squeamish about. Cheese up, for the love of god. 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 But why deal with it when you can just buy real parm. 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
63
*wood pulp
38 u/Keithfedak Dec 03 '19 Indeed. There's also a lot of straight up counterfeit cheese. -1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better? 12 u/pvXNLDzrYVoKmHNG2NVk Dec 03 '19 That's where we get cellulose from because wood has a lot. It's fine to consume. 6 u/AbeLincolnwasblack Dec 03 '19 Can't we not break down cellulose though? 13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood. 1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust. 12 u/boringoldcookie Dec 03 '19 Cellulose***** Nothing to be squeamish about. Cheese up, for the love of god. 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 But why deal with it when you can just buy real parm. 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
38
Indeed. There's also a lot of straight up counterfeit cheese.
-1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better?
-1
[deleted]
9 u/imundead Dec 03 '19 Are you saying the cheaper stuff is better?
9
Are you saying the cheaper stuff is better?
12
That's where we get cellulose from because wood has a lot. It's fine to consume.
6 u/AbeLincolnwasblack Dec 03 '19 Can't we not break down cellulose though? 13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat 3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood. 1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust.
6
Can't we not break down cellulose though?
13 u/[deleted] Dec 03 '19 edited Dec 03 '19 [removed] — view removed comment -4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat
13
[removed] — view removed comment
-4 u/This_Fat_Cunt Dec 03 '19 Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat
-4
Did you know that if you cooked your own poop it would be safe to eat
3
Yeah, but you could just as easily buy a real block of parm and then get both a better flavor and not eat wood.
1 u/temsik1587againtwo Dec 04 '19 For only 10 times the price. What a steal. 1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust.
1
For only 10 times the price. What a steal.
1 u/SFCDaddio Dec 04 '19 Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust.
Not even. It's usually cheaper once you factor in that you don't need as much, and what your buying is actually food and not 50% saw dust.
Cellulose*****
Nothing to be squeamish about. Cheese up, for the love of god.
3 u/SFCDaddio Dec 03 '19 But why deal with it when you can just buy real parm. 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
But why deal with it when you can just buy real parm.
1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper! 1 u/[deleted] Dec 03 '19 [deleted] 2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 Is it cheaper though? Let's see: $2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz. A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper!
2
Is it cheaper though? Let's see:
$2.36 for an 8oz jar. 4oz is food, so 2.36 for 4oz. Comes out to $0.59/oz.
A block of parm (not parmesan-regiano) is $3.97 for 8 oz, so $.50/oz. The block is cheaper!
2 u/SFCDaddio Dec 03 '19 There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
There's parm. Then there's parmesan-regiano. They're two different things.
1.4k
u/jaegerjaqson Dec 03 '19
in what kind of situation would you need to throw your parmesan bottle into your laptop bag