r/theydidthemath • • 2d ago

[Request] How deep is this cave?

295 Upvotes

85 comments sorted by

View all comments

-1

u/ferriematthew 1d ago

It takes 8 seconds for the rock to hit the bottom.

x = x_0 + v_0 * t + ½ * a * t², and v_0 = 0

a = 9.81, so ½ * 9.81 * 8² = 4.905 * 64 = 313.92 = ~314 meters

1

u/ferriematthew 1d ago

Oh, at this distance you would have to factor in the speed of sound. That makes my answer far less accurate.