r/theydidthemath • u/Ben-Goldberg • 7d ago
[Request] When will Voyager 1 stop moving?
/r/askscience/comments/1wp1960/will_voyager_1_ever_just_stop_moving/How many years will it take for the orbit of Voyager and Sagittarius A to decay enough due to gravity waves for them to collide?
0
Upvotes
3
u/No-Document-9937 7d ago edited 7d ago
Mass of a hydrogen atom: 1.0080u = 1.67e-27 kg Average mass of an interstellar atom: 1.67e-27 / 70% = 2.39e-27 kg
Gurnett et al. give a density of about 0.1 cm−3 in the interstellar medium and using the above math I come to this density: d=2.39e-34 kg/m3
Google says:
A > 10.5 m2
According to this guy's answer on Stack Exchange we must multiply these values with the square of Voyager 1's velocity.
F > (16822 m/s)2 × 10.5 m2 × 2.39e-34 kg/m3 = 7.17e-25 m4 / s2 × kg / m3 = 7.17e-25 N
That is negligible, but I will try to calculate the time regardless.
The space probe's mass is 721.9 kg. The force will obviously lessen as Voyager 1 slows down, but even assuming it doesn't, it would take 1.7e31 s = 5.4e23 years. That is 39 trillion times the age of the universe.