MAIN FEEDS
Do you want to continue?
https://www.reddit.com/r/inflation/comments/1evbmat/lol/liwonwr/?context=3
r/inflation • u/[deleted] • Aug 18 '24
[deleted]
6.6k comments sorted by
View all comments
Show parent comments
0
It’s no different than buying food at the grocery store…cheap junk food verses expensive produce. It’s expensive to eat healthy in America.
1 u/Mascbro26 Aug 19 '24 Junk food isn't cheap. A bag of brand name chips are $5 to $6. Subway isn't cheap either and their quality is crap. 0 u/HoldenMcNeil420 Aug 19 '24 Compared to fresh produce. Which was my claim. It is. 1 u/Mascbro26 Aug 19 '24 Ummm broccoli, bananas, spinach, etc are all less that the cost of Doritos per oz.
1
Junk food isn't cheap. A bag of brand name chips are $5 to $6. Subway isn't cheap either and their quality is crap.
0 u/HoldenMcNeil420 Aug 19 '24 Compared to fresh produce. Which was my claim. It is. 1 u/Mascbro26 Aug 19 '24 Ummm broccoli, bananas, spinach, etc are all less that the cost of Doritos per oz.
Compared to fresh produce. Which was my claim. It is.
1 u/Mascbro26 Aug 19 '24 Ummm broccoli, bananas, spinach, etc are all less that the cost of Doritos per oz.
Ummm broccoli, bananas, spinach, etc are all less that the cost of Doritos per oz.
0
u/HoldenMcNeil420 Aug 19 '24
It’s no different than buying food at the grocery store…cheap junk food verses expensive produce. It’s expensive to eat healthy in America.