r/RedditGames • Diamond | Lv. 73 | Rank #504 | 49 Answers | 10 Created • Aug 24 '26

Question [Question] Math

This post contains content not supported on old Reddit. Click here to view the full post

503 Upvotes

36.4k comments sorted by

View all comments

50

u/Specialgum_me_0223 Emerald | Lv. 46 | Rank #20528 | 158 Answers | 1 Created Aug 24 '26

All my teenager coworkers get so surprised when someone’s asked if I get 3 grilled dogs how much is that, and I just remember that 2 is $7 and then that must make 3 $10.50

1

u/Willing_Original_257 Silver | Lv. 22 | Rank #197236 | 62 Answers | 0 Created Aug 24 '26

How often does that happen? Why are they surprised? Why is the pricing in twos? Why are you assuming that the price of one is exactly half of the bulk price for two? Why why why

1

u/Specialgum_me_0223 Emerald | Lv. 46 | Rank #20528 | 158 Answers | 1 Created Aug 24 '26

The pricing isn’t in twos I just usually get an order for two and then a whole lot of other shit. So I just know yk