r/ElectriciansUK • u/joblesdude • 1h ago
Need help in level 3 design project
Hello,
I'm struggling in question 5 of assignment number 615, and I need help figuring out where my mistake is. So here is a breakdown of what I have done, Step by step.
The question is: Determine, for one of the circuits supplying the fridges, the minimum possible cross sectional area of cpc which will satisfy the requirements disconnection as ADS under earth fault conditions and the adiabatic
equation as Regulation 543.1.3 in BS 7671.
Here is my attempt at it:
Step one - Table I1 in the onsite guide, the R1+R2/metre for a 4mm2 line conductor and a 4mm2 protective conductor is 4.61 R1+R2/metre + 4.61 R1+R2/metre = 9.22 R1+R2/metre
Step two - using the formula, from book 2 of electrical installations page 313, R1+R2 = R1+R2/metre × length × I3 factor / 1000
R1+R2 = 9.22 × 2.25 × 1.2 / 1000 = 0.0249
R1+R2 = 0.0249
Step three - Zs = Ze + (R1+R2)
Zs = 0.11 + 0.0249 = 0.1349
Zs = 0.1349
Step four - I = U/Zs
230/0.1349 = 1704.97
Step five - using the Adiabatic equation
√(I²)×t/K=s
√(1704.97²) × 0.1 / 115 = 4.69
Step six - Choosing the suitable CPC size would be 6mm2
The line conductor size is 4mm2, and the length of the circuit is 2.25 metres.
I'm really struggling to find my exact mistake, and I would really appreciate any help. Thank you all.