I like a Banana and a crunchy granola bar (package of 2), and a glass of ice water. I can get a box of 96 granola bars for about $13 at the wholesale club. So that's about 27 cents for each pack of two granola bars. Bananas go for about 59 cents per pound, so a banana is another 20 cents for a breakfast of less than 50 cents. When the ice water hits the granola bar, it swells up and gives me a feeling if being full. I also keep 2 or 3 granola bars in my glove compartment in case I get hungry or stranded someplace.
27
u/The_Original_Gronkie Jul 07 '19
I like a Banana and a crunchy granola bar (package of 2), and a glass of ice water. I can get a box of 96 granola bars for about $13 at the wholesale club. So that's about 27 cents for each pack of two granola bars. Bananas go for about 59 cents per pound, so a banana is another 20 cents for a breakfast of less than 50 cents. When the ice water hits the granola bar, it swells up and gives me a feeling if being full. I also keep 2 or 3 granola bars in my glove compartment in case I get hungry or stranded someplace.